Snažíte se najít nejekonomičtější let?

Laos Plain of Jars

Dovolená Laos Plain of Jars


Laos je země ležící v jihovýchodní Asii, která nabízí návštěvníkům mnoho fascinujících turistických atrakcí. Mezi ně patří i jedinečná lokalita nazvaná Plain of Jars neboli "Rovina džbánů".

Plain of Jars se nachází v provincii Xieng Khouang, v severovýchodním Laosu, a je jedním z nejzáhadnějších a nejméně prozkoumaných míst v regionu. Jedná se o rozlehlou plochu pokrytou tisíci obřími kamennými džbány, které jsou roztroušeny po celé krajině.

Džbány jsou vytesány z vápence a mají různé tvary a velikosti, od menších nádob připomínajících pohár až po obří džbány dosahující výšky až 3 metry. Některé džbány jsou zdobeny ornamenty a vyřezávanými vzory. Původ a účel těchto kamenných nádob zůstávají záhadou, ačkoli existuje několik teorií.

Jedna z teorií říká, že džbány sloužily jako urny pro pohřbívání zemřelých a symbolizovaly nějaký druh rituálních obřadů. Jiné teorie tvrdí, že džbány sloužily jako nádoby na víno nebo jako nádoby na uchovávání potravin. Existuje dokonce i teorie, která naznačuje, že džbány byly součástí obřadů spojených s rituálními žroutstvími, které se praktikovaly v době kamenné.

Navštívit Plain of Jars je jedinečný zážitek, kterým se vydejí pouze odvážní cestovatelé. Oblast nebyla ještě plně prozkoumána a zůstává mnoho nezodpovězených otázek. Nicméně, i přesto, že je Plain of Jars dosud záhadou, je to fascinující a tajemné místo s bohatou historií.

Kromě samotných džbánů je Plain of Jars také obklopen krásnou přírodou a zajímavou faunou a flórou. V okolí se nachází několik menších vesnic, které lze navštívit a poznat autentický venkovský život.

Pro návštěvníky, kteří se rozhodnou tuto lokalitu navštívit, existuje možnost výletů s místními průvodci, kteří mohou poskytnout cenné informace a vyprávět o historii a legendách spojených s džbány. Je důležité respektovat tuto oblast jako historické místo a dodržovat pravidla ochrany přírody.

Laos Plain of Jars je fascinující a tajemné místo plné historie a záhad. Pro cestovatele, kteří hledají unikátní a méně známé turistické atrakce, je toto místo ideální volbou. Vydat se na cestu za těmito kamennými džbány je jako návrat o tisíce let zpět do minulosti a objevování tajemství, která tyto džbány skrývají.


Počasí Laos Plain of Jars


Laos Plain of Jars je živopisná oblast v Laosu, která hostí jedno z nejzáhadnějších archeologických nalezišť na světě. Na této oblasti se nachází tisíce kamenů, zvaných „Jars“, které jsou datovány do období před 2000 lety. Tyto kameny, vážící až několik tun, jsou roztroušené po celé oblasti a stále zůstávají zahalené tajemstvím.

Pokud se chystáte na návštěvu Laos Plain of Jars, je důležité vědět, jaké počasí můžete očekávat. Klima v této oblasti se výrazně liší od klimatu v jiných částech Laosu. Hlavní sezónou v této oblasti je suché období, které se táhne od listopadu do května. Během této doby je počasí slunečné a suché, s průměrnými teplotami kolem 30 °C. Noční teploty se pohybují kolem 15-20°C.

Na druhou stranu, období dešťů začíná v červnu a trvá do října. Během této doby může být velmi vlhko a dusno, s průměrnými teplotami kolem 28 °C a vysokou vlhkostí vzduchu. Deštivé období často přináší prudké a krátkodobé bouřky, které mohou výrazně ovlivnit vaši návštěvu. Některé cesty mohou být bahnité a náročné na přístup, a výlety mohou být omezeny.

Zvažte svou návštěvu Laos Plain of Jars, v závislosti na vašich preferencích ohledně klimatu. Pokud rádi cestujete v teplém a suchém počasí, může být nejlepší čas pro vaši návštěvu v období sucha. Pokud vás více zajímají plodiny a zeleň v této oblasti, můžete si užít atmosféru během období dešťů.

Celkově platí, že oblast Laos Plain of Jars je atraktivní turistická destinace pro kohokoliv, kdo miluje historii a archeologii. Bez ohledu na to, kterou sezónu zvolíte pro svou návštěvu, budete zde nepochybně nadšeni z jedinečného kouzla a tajemství této oblasti.


Nejčastější dotazy a odpovědi Laos Plain of Jars


1. Co je to planina Jars v Laosu?
Laoská planina Jars je archeologická lokalita ve střední části Laosu, která obsahuje tisíce kamenných nádob známých jako Jars. Tyto nádoby jsou roztroušeny po celé oblasti a jsou součástí starobylých pohřebních rituálů.

2. Jaké je stáří planiny Jars?
Věk planiny Jars není přesně znám, ale archeologové odhadují, že nádoby byly vytvořeny před více než 2000 lety, pravděpodobně v období mezi 500 př. n. l. a 500 n. l.

3. Proč byly nádoby nazývány Jars?
Nádoby na planině mají podobný tvar jako široké hliněné nádoby, které se obvykle používají ke skladování potravin. Proto dostaly název Jars.

4. Jaké byly účely nádob na planině Jars?
Přesný účel nádob není zcela znám, ale předpokládá se, že sloužily jako pohřební urny nebo pohřební památky. Některé nádoby obsahují lidské kosti a ostatky, což naznačuje, že byly použity při pohřbech.

5. Kolik nádob se nachází na planině Jars?
Odhaduje se, že na planině Jars se nachází více než 2000 kamenných nádob různých velikostí. Některé jsou menší, zatímco jiné jsou velké až několik metrů v průměru.

6. Jaké je dostupnosti planiny Jars pro turisty?
Planina Jars je otevřena pro návštěvníky a je dostupná cestou do města Xieng Khouang. V okolí existují turistické stezky, které umožňují návštěvníkům objevovat jednotlivé lokality a nádoby.

7. Kde se nachází největší koncentrace nádob na planině Jars?
Největší koncentrace nádob se nachází na území známém jako Pláň kamenů, která se táhne mezi vesnicemi Ban Ang a Ban Phakeo.

8. Existuje nějaká teorie o vzniku nádob na planině Jars?
Existuje několik teorií o jejich původu. Někteří archeologové se domnívají, že nádoby na planině Jars byly součástí pohřebních rituálů, zatímco jiní věří, že mohly sloužit k uctívání nebeských božstev nebo jako nádoby na fermentaci alkoholu.

9. Jaké jsou plány na ochranu a zachování planiny Jars?
Laos spolupracuje s mezinárodními organizacemi, aby zajistil ochranu a zachování planiny Jars. Byla vytvořena speciální zóna ochrany, která zahrnuje nejvýznamnější lokality a archeologické pozůstatky.

10. Jaké jsou další zajímavosti související s planinou Jars?
Kromě kamenných nádob se na planině Jars nachází také další archeologické pozůstatky, jako jsou hrubé sochy a náznaky pohřbních mohyl. Planina Jars je také zařazena na seznam světového dědictví UNESCO.


Letenka Laos Plain of Jars


Laos je malebnou zemí v jihovýchodní Asii, která se pyšní svou bohatou historií a jedinečnými památkami. Jedním z nejzajímavějších a nejzáhadnějších archeologických nalezišť v Laosu je planina džbánů, známá také jako Plain of Jars. Tato unikátní lokalita je oblíbenou turistickou atrakcí a nepřehlédnutelnou zastávkou pro každého, kdo navštíví Laos.

Planina džbánů se nachází ve střední části Laosu, v provinciích Xieng Khouang a Houaphan. Její přesný původ a účel zůstávají zahaleny tajemstvím, což dává této lokalitě zvláštní kouzlo. Na planině se totiž nachází tisíce kamenných nádob, které jsou roztroušeny po rozlehlém území. Džbány jsou vyrobeny z žuly a mají různé tvary a velikosti, přičemž některé váží až několik tun.

Archeologové se dosud nedokázali shodnout na tom, k čemu džbány sloužily. Existuje několik teorií, které se snaží vysvětlit jejich účel. Jednou z nich je, že džbány sloužily jako rakvové urny pro pohřební obřady. Další teorií je, že byly využívány k uchovávání a fermentaci vína nebo rýže při pohřebních rituálech. Někteří vědci však tvrdí, že džbány mohou být pozůstatky pradávných obřadů spojených s rituálními oběťmi.

Navzdory neznalosti o jejich přesném významu je planina džbánů fascinujícím místem k návštěvě. Nejenže se zde můžete ponořit do tajemné historie, ale také si vychutnat dechberoucí přírodu a panoramatické výhledy. V těsné blízkosti planiny džbánů se nacházejí také některé další zajímavé turistické atrakce, jako jsou pohřebiště Hmongů, chrámy a starobylé vesnice.

Pro návštěvu planiny džbánů je nejlepší použít letenku do hlavního města Laosu, Vientiane. Z Vientiane lze pak pokračovat v cestě letadlem, které vás doveze do města Xieng Khouang, ležícího nedaleko archeologické lokality. Existují také přímé lety ze sousedního Vietnamu a Thajska.

Po příletu do města Xieng Khouang se můžete ubytovat v jednom z místních hotelů a vyrazit na vyhlídce zaměřenou na planinu džbánů. Během svého pobytu zde se můžete projít mezi džbány, vyfotit si je a podívat se na místní expozici, která poskytuje další informace o historii tohoto místa. Doporučuje se také najmout si místního průvodce, který vám může poskytnout podrobnější informace o džbánech a odpovědět na vaše otázky.

Nezapomeňte se také pokochat okolní přírodou, která je zde výjimečně krásná. Planina džbánů je obklopena zelenými kopci a kopcemi, které tvoří nádhernou kulisu. Vzhledem k tomu, že se planina džbánů nachází ve vyšší nadmořské výšce, je zde také chladněji než v ostatních částech Laosu, takže si nezapomeňte sbalit teplejší oblečení.

Při plánování svého výletu do Laosu nezapomeňte zařadit návštěvu planiny džbánů na svoji seznam náležitostí. Tato tajemná a jedinečná archeologická lokalita vám poskytne unikátní zážitek a zanechá ve vás nezapomenutelnou památku.


Ubytování Laos Plain of Jars


Laos je malebná země s bohatou historií a úchvatnou přírodou. Jedním z nejvíce fascinujících a zároveň tajemných míst, které tato země nabízí, je Plain of Jars, neboli Pláň lahví.

Plain of Jars je archeologická lokalita nacházející se na severovýchodě Laosu ve městě Xieng Khouang. Jedná se o rozlehlou pláň, která je pokrytá obřími kamennými nádobami různých velikostí. Tyto nádoby, které vypadají jako velké kamenné lahve, jsou rozmístěny po celé pláni, přičemž se odhaduje, že jich existuje až 3 000.

Historie Plain of Jars sahá až do doby železné. Vědci se až do dnešního dne snaží přijít na to, kým byly tyto obří nádoby vytvořeny a za jakým účelem. Jedna z teorií naznačuje, že byly používány jako hroby pro významné osoby. Několik z těchto nádob bylo otevřeno a zde byly nalezeny lidské ostatky a další artefakty, což by tuto teorii podporovalo. Další teorie hovoří o tom, že nádoby byly používány k rituálním účelům nebo dokonce jako obřadní místa, kde se vařil nápoj podobný rýžovému vínku.

Navštívit Plain of Jars je jedinečný zážitek. Přestože toto místo má několik desítek let bohatou historii, stále je velmi klidné a málokdy ho navštěvuje mnoho turistů. Procházet se mezi obřími kamennými nádobami ve vnitrozemí Laosu je jedinečný zážitek, který vám umožní na chvíli se přenést do minulosti a ocitnout se na místě, kde byla dávná tajemství vytvářena.

Přístup k Plain of Jars je poměrně jednoduchý. Můžete se sem dostat pohodlně z Vientiane, hlavního města Laosu, letecky nebo autobusem. V blízkosti této archeologické oblasti se nachází také menší městečko Phonsavan, které nabízí různé možnosti ubytování a dalších aktivit.

Vzhledem k odlehlosti této oblasti Laosu je nejlepší si přinést vodu a jídlo s sebou. V oblasti samo o sobě nejsou často žádné možnosti občerstvení. Je také důležité být ohleduplný a respektovat toto historické místo, aby si ho mohli užívat i další návštěvníci v budoucnosti.

Plain of Jars je jedinečnou archeologickou lokalitou, která nabízí jedinečný pohled do minulosti. Jeho historie a tajemné kameny vás okouzlí a nechají vás s mnoha otázkami. Navštívte tento fascinující koutek Laosu a prozkoumejte jedno z nejzajímavějších míst v jihovýchodní Asii.


Největší online nabídka letenek

Záruka za nejvýhodnější cenu

Velké množství spokojených klientů

Nejlevnější letenky do celého světa

Kupte si nejlevnější letenky do okouzlujících míst ať už krásou nebo podivnosti.

Pátrat po letenkách