Snažíte se najít nejekonomičtější let?

Irsko Newgrange

Dovolená Irsko Newgrange


Irsko je země bohatá na historii, přírodu a zajímavá místa k návštěvě. Jedním z těchto fascinujících míst je Newgrange, stará megalitická lokalita nacházející se v hrabství Meath na východě Irska. Tato obrovská kamenná struktura je největší ze skupiny megalitických hrobek známých jako Brú na Bóinne, které jsou zapsány na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Newgrange je přibližně 5 000 let staré a bylo postavené na konci neolitické doby. Jeho nejlépe zachovalá část je obrovský válcovitý kopec, který je vysoký téměř 13 metrů a průměr má okolo 85 metrů. Tento kopec je stěnami tvořenými z obrovských kamenných bloků a je kryt půdním koberecem, který ho činí ještě více vtíravým.

Jižní strana Newgrange je nejobdivuhodnější. Zde se nachází vchod dovnitř struktury, což je úžasný archeologický a inženýrský triumf. Vchod je ohraničen dvěma velkými kameny, z nichž jeden je zdoben spirálovými a kruhovými vzory, které představují slunce a spirálovitý pohyb. Tímto vchodem se dostanete do předsíně, která vede k hlavní centrální komoře.

Centrální komora je nejimpozantnější částí Newgrange. Je obklopená obrovskými kamennými bloky a její stropy jsou podpírány dalšími kameny. Zde se nachází obdélníková mramorová deska se symboly slunce a spirálami, které jsou často interpretovány jako rituální nebo kalendární znaky. V centrální komoře se také nachází oltář, na kterém se předpokládá, že byly provedeny náboženské obřady související se sluncem a ročními obdobími.

Nejvýznamnější a nejohromnější atrakcí Newgrange je unikátní sluneční ještěrka. Jedná se o speciální otvor nad vchodem do Struktury, který je přesně zarovnán s polohou slunce o svátku zimního slunovratu. Tento okamžik je každý rok kolem 21. prosince. V tento den sluneční paprsky procházejí dovnitř skrze ještěrku a osvětlují celý vstupní koridor až do centrální komory. Je to nesmírně fascinující jev, který poskytuje jedinečný pohled na starobylou kulturu a znalosti neolitických lidí.

Pokud se rozhodnete navštívit Newgrange během své dovolené v Irsku, měli byste zvážit, že vstup do struktury je možný pouze organizovanou prohlídkou. Toto opatření bylo zavedeno, aby se zachovala a chránila lokalita. Prohlídky jsou prováděny odbornými průvodci, kteří vám poskytnou všechny důležité informace a zajímavé příběhy o Newgrange.

Newgrange je skutečně fascinující místo, které nás přenáší do dávných časů a umožňuje nám prozkoumat odkaz našich předků. Pokud máte rádi historii, archeologii a starobylá místa, Newgrange by mělo být na vašem seznamu must-see míst během vaší dovolené v Irsku.


Ubytování Irsko Newgrange


Irsko je známé svými mistrovskými památkami starověku, jako je kamenný kruh Stonehenge. Jednou z těchto památek v Irsku je Newgrange, která se nachází jen několik kilometrů od města Drogheda a asi 50 kilometrů severně od Dublinu. Navštívit Newgrange není jen návrat do minulosti, ale také zážitek pro zlaté irské krajiny, a proto je pro turisty důležité vědět, kde najít ideální ubytování.

Newgrange byla postavena pravděpodobně mezi lety 3300 a 2900 př.n.l. a je nejznámější kamennou stavbou v dávné Irské, která dodnes stojí. Stavba byla využívána pro pohřební rituály, kdy to bylo místo pohřbívání bojovníků a vůdců kmene, a stala se také významným místem mýtu a legend irského národa.

V přibližné vzdálenosti 20 minut jízdy od Newgrange se nachází městečko Slane, které nabízí velký výběr ubytování všech druhů. Můžete si vybrat, zda chcete být ubytováni v hotelu nebo v tradiční irské hospodě. Pokud hledáte něco luxusního, můžete se ubytovat v sayonském zámečku Tankardstown House. Pokud se chcete ubytovat v hospodě, nabízí se vám varianta s více než 20 pokoji v Boyles of Slane.

Pokud byste však raději byli přímo v centru Droghedy, můžete se ubytovat v hotelu Westcourt. Tento hotel vám nabízí krásné pokoje s moderním interiérem a vynikající restauraci. Na procházku po městě se odtud dostanete pohodlnou chůzí.

Pokud hledáte stylové ubytování pro svůj pobyt v Irsku, doporučuje se podívat se na Airbnb. Mnoho míst nabízí možnost bydlení v tradičních irských kabinách, domech a lodích.

Newgrange je také známá svými nekonečnými zelenými poli a roztomilými horskými vesničkami. Pokud chcete být blíže k přírodě a nedaleko Newgrange, můžete se ubytovat v kempu, jako je Oldbridge Caravan Park. Tento kemp má k dispozici elektrické zapojení, sprchy a WC.

Návštěva Newgrange bude pro každého turistu nezapomenutelnou zkušeností, a proto je důležité vybrat ideální ubytování. Bez ohledu na to, zda se rozhodnete pro luxusního sayonského zámku nebo tradiční irskou hospodu, nebo se rozhodnete pro kemp nebo pobyt v přírodě, budete mít při prohlídce Newgrange krásnou a pohodlnou cestu.


Počasí Irsko Newgrange


Irska je malá, ale impozantní země, bohatá na přírodní krásy a historické památky. Jednou z nejvýznamnějších a nejstarších památek je Newgrange, která se nachází v údolí řeky Boyne v hrabství Meath, asi 50 kilometrů severně od Dublinu. Newgrange je jedním z nejlepších příkladů megalitické architektury na světě.

Newgrange byla postavena v době neolitu, kolem 3200 př. n. l. Je to velký hrob s kamennou kupolí, který byl stavěn po dobu několika století. Interiér stavby je naplněn množstvím symbolů a reliéfů. Kupole Newgrange je umístěna takovým způsobem, že se slunce úplně zastaví na svátek zimního slunovratu 21. prosince, a tak dovnitř proniká mnoho světla. Tento jev byl objeven teprve v roce 1967, když se vlivem povodně zničené střechy Newgrange propadlo světlo dovnitř. Je to důkaz toho, že naši předci dokázali vytvořit sofistikovanou architekturu i bez moderních nástrojů a technologií.

Počasí v Irsku může být velmi proměnlivé, s teplotami, které se pohybují od 5-15 stupňů Celsia v zimě a 15-20 stupňů Celsia v létě. V zimě bývá vítr a déšť, což může znamenat, že nikdy nevíte, co od počasí očekávat. V létě bývá ale většinou tepleji a světleji a také méně deštivě, což znamená, že turisté mohou strávit více času venku, což je pro návštěvu takových míst jako Newgrange velmi důležité.

Návštěva Newgrange v létě může být velmi příjemná, když je teplo a světlé. V zimě se ale lidé mohou setkat s většími výzvami, jako je méně světla a nižší teploty, protože Newgrange má otevřenou střechu. Turisté by si proto měli přinést vhodné oblečení, aby se dokázali zahřát a ochránit proti větru.

Newgrange je zapsána v seznamu světového dědictví UNESCO a je oblíbeným turistickým cílem pro návštěvníky z celého světa. Je to fascinující místo s neuvěřitelnou historií a architekturou. Navštívit Newgrange znamená pro turisty obdivovat práci našich předků a poznat něco nového o historii tohoto krásného ostrova.


Nejčastější dotazy a odpovědi Irsko Newgrange


Obecné otázky:

1. Co je Newgrange?
Newgrange je pradávné neolitické pohřebiště a megalitycký památník, který se nachází v Irsku.

2. Kde se Newgrange nachází?
Newgrange se nachází na poloostrově Boyne Valley v hrabství Meath, asi 50 kilometrů severně od Dublinu.

3. Kdy byl Newgrange postaven?
Newgrange byl postaven kolem roku 3200 př. n. l., což ho činí starší než Slunečníkalpyramids v Gize nebo Stonehenge.

4. Jak byl Newgrange objeven?
Newgrange byl objeven v roce 1699, kdy se během bouře zřítil kamenný kotouč, odhalující vstup do vnitřní komory.

5. Jaké rituály se zde prováděly?
Předpokládá se, že v Newgrange probíhaly pohřební rituály a sluneční oslavy. Slavný sluneční výstup o letním slunovratu je také důležitým aspektem.

Odpovědi:

1. Je možné navštívit Newgrange?
Ano, Newgrange je otevřené veřejnosti a může být navštíveno s průvodcem.

2. Jaké jsou otevírací doby a jak se tam dostat?
Newgrange je otevřeno každý den v roce kromě Vánoc a Silvestra. Může se tam dostat autem nebo veřejnou dopravou z Dublinu.

3. Je nutná rezervace předem?
Ano, rezervace je povinná, protože počet návštěvníků je omezen kvůli ochraně památky.

4. Jak dlouho trvá prohlídka Newgrange?
Prohlídka trvá obvykle přibližně 45 minut a zahrnuje vstup do vnitřní komory a informace o historii a významu místa.

5. Je povoleno fotografování uvnitř Newgrange?
Bohužel, fotografie nejsou v povoleny uvnitř Newgrange kvůli ochraně stěn a reliéfů.

6. Jak daleko je Newgrange od Dublinského letiště?
Newgrange je asi 30 kilometrů od Dublinského letiště, což představuje asi 30 minut jízdy autem.

Tyto otázky a odpovědi poskytnou základní informace o Newgrange v Irsku. Samozřejmě je zde mnohem více zajímavostí k objevování a objevování této fascinující historické památky.


Letenka Irsko Newgrange


Irsko je známé svým bohatým kulturním dědictvím a místy s neuvěřitelnými historickými pozůstatky. Jedním z nejvýznamnějších je bezpochyby nádherný megalitický pohřební komplex známý jako Newgrange.

Newgrange se nachází asi 50 kilometrů severovýchodně od Dublinu, nedaleko vesnice Donore v hrabství Meath. Tato starobylá stavba je datována do doby neolitu, přibližně do roku 3200 př. n. l., což z ní dělá jeden z nejstarších dochovaných kamenných památek na světě. Newgrange je součástí rozsáhlého komplexu s dalšími dvěma podobnými pohřebními mohylami - Knowth a Dowth.

Komplex Newgrange se skládá z velké pohřební mohyly obklopené kamennou zdí a jedinečného místa uvnitř mohyly, zvaného komora. Co dělá Newgrange tak jedinečným, je jeho orientace a způsob interakce se slunečním světlem. V průběhu zimního slunovratu slunce osvětluje úzký průchod do komory, takže její střední chodba je záplavou světla.

Tato interakce se sluncem je považována za významný důkaz důmyslného plánování a znalosti astronomie v této nejstarší době. Komora je zdobena dobovými spirálovými motivy, což podtrhuje uměleckou hodnotu a symboliku stavby.

Samotná konstrukce Newgrange je impozantní. Pohřební mohyla je tvořena zhruba 200 000 tun kamene, který byl dovezen z vzdálenosti přes 20 kilometrů. Uvnitř je kamenné jádro, které je pokryto páskami velkých vápencových bloků. Celou stavbu zakončuje 97 tunicovitých kamenů. Většina z nich je odškrtnutá červeným překryvem, což dodává celému místu výrazný vzhled.

Newgrange není přístupný veřejnosti bez dozoru. Navštívit tento ohromující kulturní poklad lze přes vstupní centrum, které nabízí průvodcovské prohlídky. Tyto prohlídky umožňují návštěvníkům nejen prozkoumat mohylu a komoru, ale také získat bohaté informace o historii a symbolice tohoto místa od kvalifikovaných průvodců.

Newgrange je dokonalým příkladem neolitických inovací a technických dovedností. Je svědectvím o vzdělanosti, kreativitě a organizaci tehdejší společnosti. Tato památka vytváří prostor k hlubokému zamyšlení nad minulostí a odkazem naší lidské historie.

Pokud plánujete návštěvu Irska, rozhodně nezapomeňte zařadit Newgrange na svůj itinerář. Toto fascinující místo nabízí jedinečnou příležitost prozkoumat bohatství irského kulturního dědictví a pochopit složité souvislosti našich předků.


Největší online nabídka letenek

Záruka za nejvýhodnější cenu

Velké množství spokojených klientů

Nejlevnější letenky do celého světa

Kupte si nejlevnější letenky do okouzlujících míst ať už krásou nebo podivnosti.

Pátrat po letenkách