Snažíte se najít nejekonomičtější let?

Arménie Selim Pass

Ubytování Arménie Selim Pass


Selim Pass se nachází na historické Seznamovací stezce Gruzie-Arménie a je jedním z nejvýznamnějších míst pro turisty a cestovatele navštěvující Arménii. Leží v provincii Vajoc Dzor na jihozápadě země a spojuje dva hlavní regiony, Vajoc Dzor a Gegharkunik.

Jedním z hlavních důvodů, proč je Selim Pass tak oblíbený, je jeho bohatá historie. Průsmyk existuje již od starověku a sloužil jako klíčové spojení mezi Arménií a Gruzií. Byl využíván pro obchod a obcházení obtížně přístupných horských oblastí. Na této trase byli také převáženi poutníci a poutníci pěšky, kteří směřovali k Arménskému klášteru Noravank.

Selim Pass je známý také díky svému starobylému kamennému mostu, který byl postaven v 14. století během panování knížat z Orbeliánské dynastie. Tento kamenný most je jedním z nejvýznamnějších středověkých staveb svého druhu v Arménii a je důkazem jejího technického a stavebního dědictví. Most je dlouhý 28 metrů a 5 metrů široký. Je to fascinující mistrovský kus řemesla a stále slouží jako důležitá součást místní infrastruktury.

Další zajímavou atrakcí v oblasti Selim Pass je karavanská šachta. V minulosti bylo důležité, aby se karavany cestující po Seznamovací stezce mohly zastavit a nabídnout ochranu a pohodlí pro poutníky. Karavanská šachta je kamenná budova se dvěma podlažími, která sloužila jako ubytování, stáje pro koně a místo pro obchodování s různými zbožími. Dnes je karavanské šachta otevřená pro návštěvníky, kteří se zde mohou seznámit s historií a životem v oblasti.

Selim Pass je také výchozím bodem pro několik turistických tras a pěších stezek v regionu. Turisté mohou vychutnat krásné výhledy na zasněžené hory, zelené údolí a nádhernou přírodu. Pro ty, kteří mají rádi adrenalinové zážitky, je možné si pronajmout horská kola nebo se vydat na dobrodružství treku v horách.

Pokud se chystáte navštívit Arménii, nezapomeňte zařadit Selim Pass do svého itineráře. Je to fascinující místo s bohatou historií, nádhernou přírodou a příjemným prostředím pro outdoorové aktivity. Strávit několik dní v této oblasti vás nejen odpočine, ale také vám umožní objevit jedinečnou kulturu, tradice a krásu Arménie.


Počasí Arménie Selim Pass


Arménie je země s rozmanitým terénem a také různorodým počasím, které často ovlivňuje každodenní život obyvatel. Mezi hlavní klimatické zóny patří suché a polosuché oblasti jižní a centrální části země, vysokohorské oblasti Arménského pohoří a subalpinské oblasti.

Jednou z nejobtížnějších a nejrychlejších tras křižujících zemi je Selimský průsmyk, překonávající Velký Kavkaz. Tento průsmyk je vysokohorskou oblastí, kde se nacházejí i památky UNESCO, jako jsou Selimské kameny. Vzhledem k jeho nadmořské výšce, kterou nelze ponechat bez povšimnutí, bylo zde počasí vždy zásadním faktorem.

Počasí v Selimském průsmyku může být extrémně nepředvídatelné a měnit se během okamžiku. Přestože je zde léto suché a horké, s teplotami dosahujícími až třicet stupňů Celsia v červenci a srpnu, délka a výška průsmyku znamená často vysoké větry a sněhové bouře v zimě a na jaře.

V zimě se nejdříve vyskytují mrazy a déšť, ale s narůstající výškou a vzdáleností od jihu se krajina proměňuje v sněhovou zimu a v nočních teplotách může být až -20 stupňů Celsia. Zimní klima je ve vyšších výškách, hlavně v horách, drsné, ačkoli v nižších oblastech může být pouze mírné.

Jarní období se v Selimském průsmyku projevuje jako mezido­bí s nestálým počasím. Jakmile se roztají sněhové přikrývky na horách a v oblasti průsmyku, počasí bývá naprosto nejisté a venkovské a horské oblasti se stávají nebezpečné. Děje se tak kvůli setkání studeného a teplého proudění vzduchu, což vytváří bouře, větrné smrště a bouřky.

Podzim v Selimském průsmyku znamená konec léta a nástup ‚klidu před bouří‘. Lze očekávat krásné slunečné dny, kdy se teploty mohou pohybovat v rozmezí 20 - 30 stupňů Celsia. Podzim je prostředním obdobím v posloupnosti ročních období, kdy po horkém létě a chaotickém jaru nabízí klidné a vyrovnané období.

Celkově počasí v Selimském průsmyku se výrazně liší v závislosti na ročním období. V létě zamířit do těchto nejvýše položených oblastí Arménie rozhodně stojí za to, jelikož okolní krajina nabízí jedinečnou přírodu a historické památky. Nicméně, při návštěvě v zimě nebo na jaře je třeba si být vědom náhlých změn počasí a připravit se na mrazivé podmínky a silný vítr.


Nejčastější dotazy a odpovědi Arménie Selim Pass


1. Jaké je geografické umístění Selim Pass v Arménii?
Selim Pass se nachází ve střední části Arménie, přibližně 80 kilometrů východně od hlavního města Jerevanu. Tato horská průsmyková cesta spojuje provincie Vayots Dzor a Gegharkunik.

2. Jaká je historie Selim Pass?
Selim Pass existuje již od středověku a sloužil jako důležitá obchodní trasa mezi Arménií a Persií. Byl součástí hedvábné stezky, která spojovala Evropu a Asii.

3. Jaká je nadmořská výška Selim Pass?
Selim Pass se nachází ve výšce přibližně 2 410 metrů nad mořem. Je to jedna z nejvyšších průsmykových cest v Arménii.

4. Jaké jsou hlavní atrakce a památky v okolí Selim Pass?
V okolí Selim Pass se nachází několik historických památek, včetně Selim Caravanserai, která pochází z 14. století a sloužila jako přestávková stanice pro karavany na Hedvábné stezce. K dispozici jsou také nádherné výhledy na okolní hory a jezero Sevan.

5. Jaké jsou turistické aktivity a možnosti v okolí Selim Pass?
Selim Pass je oblíbeným místem pro turisty, kteří si chtějí užít horskou turistiku, pěší túry a horskou cyklistiku. Je to také ideální místo pro fotografování a poznávání arménské krajiny a kultury.

6. Jak se dostat na Selim Pass?
Selim Pass je dostupný prostřednictvím silnice M10, která spojuje Jerevan s městem Martuni. Cesta trvá přibližně dvě hodiny autem z Jerevanu.

7. Kdy je nejlepší čas navštívit Selim Pass?
Nejlepší čas pro návštěvu Selim Pass je na jaře a na podzim, kdy je počasí mírné a horská krajina je krásně zelená nebo zbarvená do podzimních barev. V zimě může být průsmyk uzavřen kvůli sněhovým podmínkám.

8. Je zapotřebí jakékoliv povolení pro návštěvu Selim Pass?
Ne, není zapotřebí žádné speciální povolení pro návštěvu Selim Pass. Je však důležité dodržovat obvyklé zásady ohledně ochrany přírody a dodržování místních zvyklostí a tradic.


Dovolená Arménie Selim Pass


Arménie je malá, ale nádherná země v Kavkazu, která nabízí bohatou historii, překrásnou krajinu a zajímavé kulturní zážitky. Jedním z nezapomenutelných míst, které si turisté nemohou nechat ujít, je Selimský průsmyk.

Selimský průsmyk se nachází v horách Lesser Kavkaz, které se rozprostírají na hranici mezi Arménií a Gruzií. Jeho nadmořská výška dosahuje 2410 metrů a tvoří překrásnou spojnici mezi Arménií a historickou Silk Road, která kdysi spojovala Evropu s Asii.

Při návštěvě Selimského průsmyku budete ohromeni nádhernými výhledy na okolní krajinu. Rozlehlá horská údolí, zasněžené vrcholky hor a průzračná modrá obloha vytvářejí pastvu pro oči. Toto místo je opravdovým rájem pro milovníky přírody a turisty, kteří hledají odpočinek a klid.

Návštěva průsmyku vám také umožní poznat historické a kulturní bohatství této oblasti. Na vrcholu průsmyku se nachází Selimský karavansaraj, starodávná stavba, která sloužila jako přístřeší a zastávka pro karavany plující přes Silk Road. Tato kamenná budova byla postavena v 14. století a je jednou z mála dobře zachovalých karavansarájů v Arménii. Můžete si představit, jak zde karavani střídali zvířata, odpočívali a obchodovali se zbožím, což představuje fascinující pohled do minulosti.

Další zajímavostí v okolí Selimského průsmyku je klášter Selim. Tento klášter, postavený v 8. století, je umístěný na kopci nad průsmykem a poskytuje ještě více nezapomenutelných výhledů na krajinu. Klášter je jednou z nejlépe zachovalých středověkých památek v Arménii a její kamenné zdi jsou krásně vyřezávané a zdobené.

Pokud se rozhodnete navštívit Selimský průsmyk, můžete využít možností, které nabízejí místní turistické firmy. Například, můžete si pronajmout horské kolo a projet se po malebných stezkách, nebo vyzkoušet jízdu na koni a prozkoumat horskou krajinu. Pokud jste dobrodružnější typ, můžete si dokonce pronajmout helikoptéru a získat ještě lepší pohled na tuto nádhernou oblast.

Selimský průsmyk je skutečně jedním z nejkrásnějších míst v Arménii a nabízí návštěvníkům unikátní kombinaci přírodní krásy a kulturního dědictví. Tato oblast je pro mnohé turisty tajemstvím, ale pro ty, kteří se odváží prozkoumat Selimský průsmyk, je to nezapomenutelný zážitek.


Letenka Arménie Selim Pass


Selim Pass, Arménská klenotnice přírodní krásy

Arménie, země ležící na rozhraní Asie a Evropy, skrývá mnoho fascinujících přírodních míst a historických památek. Mezi nimi se nachází také Selim Pass, což je jedno z nejúchvatnějších míst v zemi. Tato nádherná horská průsmyková cesta je jedním z nejvyšších průsmyků v Kavkazu a nabízí úžasné výhledy na okolní krajinu.

Selim Pass, známý také jako Selimova louže, se nachází ve východní části Arménie, v provincii Vajoc Dzor. Je to historicky významné místo, které bylo součástí Hedžazské karavanní stezky, která spojovala Persii s Byzantskou říší. Tato cesta hrála klíčovou roli při obchodování a výměně zboží mezi těmito dvěma místy.

Průsmyk byl postaven v 14. století arménským králem Hethumem I. Jeho stavba byla značně složitá, protože musela překonat extrémní přírodní překážky, jako jsou strmé kopce a hluboké údolí. Avšak díky úsilí a dovednosti arménských stavitelů byl Selim Pass dokončen a stal se klíčovou součástí Hedžazské karavanní stezky.

Díky své významnosti a kráse, byl Selim Pass rozšířen dobovými arménskými panovníky a bylo postaveno několik klášterů a hrobek v okolí. Nejznámější z nich je klášter Selim, který se nachází v blízkosti průsmyku. Klášter je zřejmě nejvýše položeným klášterem v Arménii a nabízí úchvatné výhledy na okolní hory a jezero Selim.

Pro návštěvníky je Selim Pass nejen historicky a kulturně zajímavé místo, ale také přírodní ráj. Lesy, horské vrcholky a horské potoky vytvářejí úžasnou scenérii, která pohlcuje každého návštěvníka. Tito, kteří mají rádi turistiku, mají jedinečnou příležitost procházet se po okolí a objevovat skryté krásy této oblasti.

Selim Pass je také oblíbeným místem pro milovníky adrenalinových aktivit. Milovníci horských kol mohou projet průsmykem a zažít vzrušující jízdu při sestupu po strmých svazích. Stejně tak, horolezci mají možnost zdolat okolní vrcholky a vychutnat si nádherný výhled.

Selim Pass je nepopiratelně jedním z nejvzácnějších pokladů přírody v Arménii. Jeho historický význam a ohromující krása přitahují návštěvníky z celého světa. Při plánování cesty do této fascinující země, by Selim Pass měl být na seznamu míst, které je třeba vidět. Je to jedinečná příležitost objevit kouzlo arménských hor a zároveň se ponořit do historie a kultury této země.


Největší online nabídka letenek

Záruka za nejvýhodnější cenu

Velké množství spokojených klientů

Nejlevnější letenky do celého světa

Kupte si nejlevnější letenky do okouzlujících míst ať už krásou nebo podivnosti.

Pátrat po letenkách